Posiadamy meble, które nawiązują do różnych okresów w dziejach sztuki i wnętrzarstwa (od baroku, rococo, klasycznego, przez styl ludwikański, empire, aż po secesyjny i art deco), jednak szczególny udział w naszych zbiorach mają meble w stylu Biedermeier.

Najsilniejszy wpływ na wnętrza (głownie Austriaków i Niemców) miał on w drugim ćwierćwieczu XIX wieku. Stanowił on odejście od modnego w tamtym czasie stylu empire, przeciwstawiając się jego monumentalności i dekoracyjności. Meble stały się prostrze, nabrały solidnej konstrukcji pozbawionej okuć, czy elementów rzeźbionych, złoconych. Meblom nadano wymiary przystosowane do niedużych pomieszczeń, zrezygnowano z reprezentacyjnego przepychu na rzecz eksponowania naturalnego rysunku słoi drewna. Strukturę modnych mahoni, palisandrów, jesionów, orzechów, brzóz, klonów, topól przyozdabiano delikatnymi, czarnymi, malowanymi ornamentami.

W tym okresie powstało dużo drobnych form meblarskich takich jak np. małe stoliki, żardynierki, etażerki. Ulubionym meblem stał się stół okrągły lub owalny, często wsparty na lirach. Popularne były również kanapy, szafy biblioteczne, sekretery, serwantki, komody.

W meblach tapicerowanych używano głównie tkanin w pastelowych kolorach, jednolitych lub w paski, bądź w drobne kwiatki. W powszechnym użyciu były pokrowce i sprężyny, które w tym czasie weszły w użycie.

Polecamy Państwa uwadze meble wykonane w tym stylu!

AntykART - Meble antyczne, porcelana, dekoracje
ul. Fontannowa 122
00-710 Warszawa
tel: +48 22 821 12 93